گرم کردن کامل

71wKA7eCpnL

گرم کردن کامل

“گرم کردن ـ مثل یک افتتاحیه‌ی پرشور ـ بدن، ذهن و روح را برای خلق موسیقی آماده می‌کند.”

ـ راهِ موسیقیدان،  ص۳۷

من همیشه از گرم کردن‌های روزانه لذت می‌برم. این که درِ جعبه‌ی گیتار را باز می‌کنم، دست به کوک می‌برم و اولین نت‌ها را می‌نوازم برایم الهام‌بخش است و سپاس می‌گویم ‌که می‌توانم موسیقی بیافرینم. با این همه، راه و رسم گرم کردن اغلب برای هنرجویان روشن نیست.

در پاسخ به نیاز آنها، من یک چارچوبِ قابل انطباق در شش بخش فراهم کرده‌ام که می‌تواند در پی‌ریزی «برنامه‌ای برای گرم کردن» مورد استفاده‌ی موسیقیدان‌ها و علاقه‌مندان موسیقی قرار گیرد.

اینک اساس طرح. (جزییات در ص ۳۷ راه موسیقیدان قابل دسترسی است.)

1. تنفس، حرکت و تمرکز.

برای گذر از زندگی روزانه به قلمرو شکوهمند آفرینش، قبل از باز کردن جعبه‌ی ساز چند حرکت تمام بدن انجام می‌دهم. این کار مرا در نرم کردن و کسب حضور متمرکز یاری می‌دهد.

بسته به ابزار موسیقایی‌تان، شما ممکن است انجام حرکاتی مثل چرخش بازو و گردش شانه را انتخاب کنید، یا می‌توانید حرکات برگرفته از یوگا، تای‌چی و یا اسلوب‌های دیگر را انجام دهید.

۲. اهداف را مشخص کنید.

همیشه قبل از باز کردن جعبه گیتارم مشخص می‌کنم که در نواختن می‌خواهم چه هدفی را صورت بدهم. سپس مشغول به تمرین‌هایی برای گرم کردن می‌شوم که هم‌راستا با قطعات انتخابی و چالش پیشِ رو باشد.

فرض کنید بخواهم موسیقی سریعی را تمرین کنم، در آن صورت گرم کردن با تمرینِ افزایشِ تدریجیِ سرعت‌ به اوج خواهد رسید. اگر پشت صحنه هستم و برای اجرا آماده می‌شوم، روی بیان پر احساس و بافت عاطفی قطعه‌ی انتخابی تمرکز می‌کنم. خلاصه‌ی کلام، اهدافِ روشن خلاقیت را به گُل می‌نشانند.

۳. با فکر آماده شوید و کوک کنید.

زمانی که ساز را از جعبه بیرون می‌آورم تا برای تمرین یا اجرا آماده شوم، این کار را با حضور کامل انجام می‌دهم، چنان که به ذهنیت هنری‌ام یاری برساند. هیچ‌وقت با عجله و سرسری از مراحل آمادگی اجرا نمی‌گذرم.

توصیه می‌کنم هنگام آماده شدن، آتش عشقتان به موسیقی را تیز کنید. بعد با دقت کوک کنید و با طمأنینه به جهان والای موسیقی قدم بگذارید.

۴. به‌آرامی شروع کنید.

گرم کردن، جریان خون را در ماهیچه‌های درگیر با اجرای موسیقی بالا می‌برد و باعث تحریک مایع روانساز در مفاصل و تارهای صوتی ما می‌گردد. از این رو، گرم کردن در جلوگیری از صدمات ناشی از اجرای موسیقی موثر است و به ما کمک می‌کند این کار را به‌راحتی انجام دهیم.

تمرین را با ضرباهنگِ (تمپو tempo) متعادل آغاز کنید و بعد به‌تدریج بر سرعت، سختی و دامنه‌ی آن بیافزایید. با هر مطلبی می‌توانید شروع کنید، فقط مطمئن باشید که بی‌دردسر است.

۵. مخلوطش کنید.

روند آغاز به کار باید به ما تسلط گسترده‌ایی روی ساز بدهد و تخیلمان را شکوفا کند. برای دستیابی به آن، من مراقبم که هر روز را با مطالب یکسان شروع نکنم. در عوض، معمولا با قدری بداهه‌ی آرام آغاز می‌کنم، بعد به تکنیک‌ها و بخش‌های مختلف ساز می‌پردازم.

سبکِ‌تان هرچه هست، هنگام گرم کردن با تمام وجود به اکتشاف مجموعه‌ی قطعاتتان (رپرتوآر repertoire) بپردازید و پذیرای هر تجربه‌ایی باشید. اگر تکنیکی حس غریبی داشت، می‌توانید تعدادی تمرین هدفمند را مرور و یا تمرین جدیدی ابداع کنید.

۶. بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تمام کنید.

گرم کردن را به طور معمول در ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به سرانجام برسانید تا چابک و متمرکز باشید ولی خسته نشوید. تمرینات طولانی می‌توانند نتایج معکوس داشته باشند و منجر به خستگی حین تکرارها یا اجرا شوند.

حقیقت این است که بعضی از ما زودتر از دیگران گرم می‌شویم و سازها و قطعات مختلف نیازهای متفاوتی دارند، پس انعطاف پذیر باشید. به طور مثال، قبل از اجراهای کوتاه، ممکن است گرم کردن را طولانی‌تر کنیم. به همین ترتیب در روزهای سخت‌تر، می‌توانیم سرِ فرصت هماهنگی‌مان را بیشتر و بیشتر احیا‌ء کنیم.

منبع